Problém s dětskou obezitou? Jeďte do Bludova, říká Dalibor Pastucha.

Problém s dětskou obezitou? Jeďte do Bludova, říká Dalibor Pastucha.

Zhubnou v Bludově všechny děti?

Všechny. V bludovských lázních se o ně postará skutečně špičkový tým. Spolupracujeme už sedmnáct let, a za tu dobu jsem tam poslal stovky, a možná i tisíce dětí. Moje úloha je mimo jiné v tom, aby se děti po návratu z lázní nevrátily k původnímu způsobu života a nezačaly znovu přibírat. A v tomto je Bludov opravdu unikátní - že se o svého pacienta nestaráme jen po dobu pobytu, ale že pracujeme skutečně na dlouhodobých změnách celého životního stylu těchto dětí.

Jak velký problém je dnes dětská obezita?

Veliký. Je to klíčový úkol současného zdravotnictví, WHO vyhlásila dětskou obezitu pandemií - tedy epidemií, která už postihuje celé kontinenty. Přibývá dětí s monstrózní obezitou a tím pádem i k rozvoji přidružených komplikací, jako je vysoký tlak, cholesterol, cukrovka, dýchací potíže, nebo třeba i poškození pohybového aparátu. A je to i problém zdravotních pojišťoven, protože dětská obezita generuje dospělé pacienty s mnoha různými komplikacemi.

Čím je tato pandemie způsobena? Životním stylem?

To především. Dnešní generace dětí má omezené spektrum volnočasových aktivit, ale současně má i zcela jinou stravu, a to velmi bohatou na jednoduché cukry, tuky, a náhražky originálních surovin, často bohužel s vyšší energetickou hodnotou. Doslova vyrůstá na smažených jídlech. Ve volném čase pak dětem navíc samozřejmě ubývá pohybu. Dnes vlastně nemusíme nikam chodit. Nemusíme do banky, protože se dá všechno vyřídit z domova, a i děti pak vozíme do školy autem. Problémem už není televize, jako před deseti, patnácti lety, ale všudypřítomný internet. Děti se celé dny dívají na videa na youtube a nemají potřebu se potkávat venku a navazovat i sociální vazby.

Jaký je vliv školy?

Podle mého vlastně opravdu zanedbatelný. Ve společnosti se například diskutuje, zda mít dvě, nebo tři hodiny tělocviku. Problém ale vzniká ve věku dvou až tří let, kdy by děti měly trávit pohybem až osmdesát procent času, kdy bdí. Ale my je místo toho imobilizujeme například do autosedaček, a učíme je tak jen velmi špatným návykům. Jídlo dostanou například až k počítači. A všechno tohle nám vzniká ještě dávnou před školou. Největší nárůst obezity dětí pozorujeme mezi šestým a sedmým rokem. Čili hodna tělocviku navíc by byla prima, ale základ vzniká v rodině.

Co všechno dokážete s těmito dětmi v Bludově?

V Bludově máme trochu jiný přístup. Nejúčinnější je totiž kombinace kvalitní lázeňské péče a dlouhodobé a ambulantní péče. Děti mají možnost docházet k nám do ReFit clinic, ale do lázní je odešleme až za odměnu - až pokud se ukáže, že celá rodina má skutečnou motivaci s obezitou svého dítěte pracovat. A dítěti se pak samozřejmě věnujeme i po jeho propuštění z lázní. To je i nějakou zárukou pro samotné zdravotní pojišťovny, které takovou léčbu dětským pacientům proplácejí. Přitom je ale pro pacienty mnohdy velmi těžké nalézt ambulanci, která by se jim i po návratu z lázní věnovala. V kraji je například ReFit clinic jediná instituce, která má registraci Obezitologické společnosti. Víme ale , že například pacienti z jiných krajů, o které se my ambulantně postaráme jen těžko, mají veliký problém.

Vlastimil Blaťák

Zpět